Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1078 postów 667 komentarzy

stajnia pegaza

40i4 - NIEZALEŻNY ZAKŁAD POETYCKI. Kubalonka. Naród,który się oburza,ma prawo do nadziei, ale biada temu,który gnije w milczeniu. Cyprian Kamil Norwid

DMOWSKI

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

dziś w tej bolesnej ciszy idziemy za Polską...

  

„Jestem Polakiem –

 więc mam obowiązki polskie „

             Roman Dmowski

 

dziś w tej bolesnej ciszy idziemy za Polską

niczym za Twoją trumną niesioną wysoko

w katedrach wielka cisza jak wtedy w Poznaniu...

...nad nami tylko czujne patrzy Boga oko

 

tak jak wtedy dziś nie ma oto na pogrzebie

tych co mieli nam Polskę wydźwignąć z niewoli

krzyże tylko zostały po naszych marzeniach

i stoją dzisiaj w Gdańsku cierniem który boli

 

nawet sztandarów nie ma jak wtedy w Warszawie

gdy chyliły nad trumną swoje smutne głowy

gdy żegnała Cię Polska okryta żałobą

bo szczekanie dziś słychać zamiast polskiej mowy

 

w tym pochodzie wielkich narodowych cieni

z których się każdy dzisiaj nad Ojczyzną żali

i które Boga proszą o Polski zbawienie

Ty! wśród tych pierwszych  co Polskę kochali

 

miłością taką wielką że... ma siłę cudu

przecież Bóg tyle razy dźwigał nas z mogiły

widziałeś cud wolności...potem znowu klęska...

i gorzki płacz by Chrystus przywrócił nam siły

 

być Polakiem nie łatwo...znów nas osaczyli

żyd i mason truciznę sieją nam w sumieniu

czy dojdziemy do Polski jak Ty do Chrystusa ?

gdy zdrajcy znów się rodzą nawet na kamieniu...

 

 

KOMENTARZE

 • Kiedy Polska będzie Polską?
  O Romanie Dmowskim powinna się uczyć nasza młodzież w szkołach.
  Powiedział On m.innymi:" Szkodnicy świadomi czy nieświadomi istnieją wszędzie, ale przywiazanie do Ojczyzny u narodów zdrowych i śilnych polega nie na tym, żeby narzekać na szkodników jeno na przeciwdziałaniu szkodzie, na kierowaniu postępowaniem narodu tak, żeby była ona niemożliwa".Jutro mija rocznica Jego śmierci - 02.01.1939r. Cześć Jego Pamięci!
 • Czcić Dmowskiego można, ale jak czcić go można nie zastanawiając się co z jego myśli wynika dziś?
  Parę uwag nad myślami Dmowskiego zawartymi w jego najważniejszej książce
  http://palmereldritch1984.wordpress.com/2012/12/30/dmowski-kontra-mysl-konserwatywna-i-regres-polskiej-mysli-narodowej/
 • Czy Dmowski jest jeszcze inspiracją dla niektórych współczesnych "narodowców"?
  Kiedy Dmowski był już bardzo dojrzałym politykiem-weteranem w drugiej połowie lat 20-tych, to otwarcie, wprost bez wieloznaczności lansował tezę, arcyważny dogmat narodowy, iż KATOLICYZM JEST ISTOTĄ POLSKOŚCI, sercem IDEI RUCHU NARODOWEGO. Jakoś o tym zbyt wielu zapomina nazywając się narodowcami.

  Ruch Narodowy nie może być niekatolicki!

  Po prostu nie, wtedy nie byłby ruchem narodowym, a kolejną odsłoną antypolskiej dywersji. Jeżeli ktoś nie ma wiary w sobie, to zachowuje to dla siebie w swoim sumieniu. Jeżeli ktoś uznaje się za niekatolickiego chrześcijanina, to tak samo. Jednak tacy nie milczą, w tym problem.

  Roman Dmowski zasługuje na większe uhonorowanie, ale niech tego nie czynią obecne władze, które narodowców nazywają faszystami. Dmowski nie był faszystą, endecy nie byli faszystami, zwłaszcza że mówią to w kontekście bolszewickim, czyli faszyzm=nazizm. To byłaby obraza tego Wielkiego Polaka, Męża Stanu.

  Trzeba poczekać na lepsze czasy, albo niech to będzie inicjatywa obywatelska kolejna. Może tak KOPIEC? W dużej mierze może powstać w czynie społecznym dosłownie jak poprzednie, ale wg profesjonalnego projektu, pod fachowym nadzorem. Byłaby równowaga z Piłsudskim. Oczywiście największy kopiec, pytanie gdzie... wszyscy chcieliby taką... atrakcję turystyczno-pielgrzymkową, bo ten kontekst najbardziej przemawia. Na tym się zarabia, to może ustawić małą wiejską gminę, która jak moja kona z biedy na budżeciku godnym sołectwa raczej. Na taki obiekt trzeba parę ładnych hektarów, plus miejsca skąd można ziemię wybierać np pod jakieś stawy, jeziorko. Dmowski cenił sobie użyteczność, nie powinno się tak blokować zatem rekreacji. Pomnik tego typu na nizinnym, płaskim dosyć terenie (czyli dominujące wzniesienie) nie musi być ponury, odgrodzony od lokalnej społeczności, od dzieci, rodzin.

  Ewentualnie można kopiec usypać dla kilku, kilkuset nawet wybranych Polaków, przecież jest i Bł. Jan Paweł II, był Paderewski bardzo ważny obok Dmowskiego, był później poniewierany przez sanację Witos, Korfanty. Mamy rtm Pileckiego, jest zamordowany "wypadkiem" ks. Kiersztyn, który kiedyś zostanie doceniony nawet przez Episkopat, KK ku własnej hańbie obecnej, którą my widzimy, a oni jeszcze nie.

  Można konsensusem wybrać nazwiska i szyldy, bo należałoby uhonorować Żołnierzy Wyklętych, NSZ itd Zatem wtedy wyjdzie nam taki Kopiec Polskich Bohaterów i Pamięci Narodowej. Natomiast trzeba pominąć tych których salon poważa, tak dla zasady, dla równowagi. Chodzi o tych naprawdę godnych pamięci i docenienia.
 • @Marek Kajdas 22:23:58
  | Czy Dmowski jest jeszcze inspiracją dla niektórych
  | współczesnych "narodowców"? Kiedy Dmowski był już bardzo
  | dojrzałym politykiem-weteranem w drugiej połowie lat 20-tych,
  | to otwarcie, wprost bez wieloznaczności lansował
  | tezę, arcyważny dogmat narodowy, iż KATOLICYZM JEST
  | ISTOTĄ POLSKOŚCI, sercem IDEI RUCHU NARODOWEGO. Jakoś
  | o tym zbyt wielu zapomina nazywając się narodowcami.
  Polskość to świadomość przynależności do narodu polskiego, powinności względem narodu polskiego, państwa narodowego i każdego Polaka z osobna. Polskość to świadomość wspólnoty interesów politycznych i gospodarczych z innymi Polakami i zdolność do poświęceń indywidualnych w obronie tych interesów. Egoizm narodowy to rozsądna i uzasadniona troska przede wszystkim o dobro własnego narodu. Bez czynienia szkód innym narodom i bez ulegania ich naciskom. To jest istota polskości i serce duchu narodowego. Każdy Polak, który przyjmuje powyższe wartości za najważniejsze w politycznym życiu narodu, niezależnie od prywatnie wyznawanego światopoglądu jest narodowcem. Światopogląd R. Dmowskiego był funkcją jego realizmu politycznego i jego stanu zdrowia. Przeniesienie go w obszar życia politycznego narodu, tak kluczowy jak idea nacjonalistyczna tegoż narodu niekoniecznie było ruchem rozsądnym i dalekowzrocznym, ponieważ abstrahowało od przemian kulturowych, które mogą prowadzić do zmiany dominującego światopoglądu - oraz możliwych konfliktów interesu pomiędzy politycznie zdefiniowaną racją stanu państwa polskiego a interesem ponadnarodowej instytucji sprawującej rząd dusz nad wiernymi.
  | Ruch Narodowy nie może być niekatolicki!
  Ruch narodowy jest ideą polityczną, a nie wyznaniową, operuje w przestrzeni politycznej, a nie metafizycznej. Jako taki nie jest ani katolicki ani agnostyczny ani ateistyczny ani deistyczny ani prawosławny ani protestancki. Idea narodowa funkcjonuje w innej przestrzeni - publicznej, ogólnonarodowej, wspólnotowej, światopoglądy są indywidualnymi, prywatnymi sprawami poszczególnych Polaków.

  | Po prostu nie, wtedy nie byłby ruchem narodowym, a
  | kolejną odsłoną antypolskiej dywersji.
  Wiązanie ruchu narodowego z jednym ze światopoglądów Polaków - i wykluczanie z ruchu narodowego wszystkich Polaków poczuwających się do obowiązków polskich, lecz nie podzielających tego światopoglądu jest jedną z najstarszych odsłon dywersji dokonanych wobec idei narodowej.

  | Jeżeli ktoś
  | nie ma wiary w sobie, to zachowuje to dla siebie w
  | swoim sumieniu. Jeżeli ktoś uznaje się za
  | niekatolickiego chrześcijanina, to tak samo. Jednak
  | tacy nie milczą, w tym problem.
  Szanowny Pan raczy apelować o milczenie każdego, kto nie podziela jego światopoglądu? A czy rozważał szanowny Pan możliwość pracy dla narodu polskiego - w sferze politycznej i ekonomicznej bez dyskryminowania Polaków, którzy nie są zainteresowani przenoszeniem w sferę publiczną konfliktów, które powinien każdy Polak rozstrzygać indywidualnie, bo nie ma sposobu, by wspólnota narodowa rozstrzygnęła za niego odgórnie o jego światopoglądze (wiara jest darem, a nie stanowiskiem do uzgodnienia w trybie negocjacji)?
 • Chwala Wielkiej Polsce !
  Wspanialy wiersz . Nasz Kraj moze byc tylko piekny i spelniony w majestacie naszego Krola , ktory pragnie nam hojnie poblogoslawic w Swoje Laski... Kroluj nam Chryste ! ! !
 • @40i4
  //„Jestem Polakiem –

  więc mam obowiązki polskie „

  Roman Dmowski//

  To hasło już w dzieciństwie rodzice powiesili mi nad biureczkiem.

  Dzięki za piękny wiersz i pozdrawiam serdecznie.
 • Kochani !
  Dziękuję ! za wszystkie refleksje które wiersz o Dmowskim w Was obudził.
  Polska miała,ma i będzie mięć wielu Wspaniałych Polaków ! i to Oni powinni
  decydować o losie Naszej Ojczyzny. Nie demokracja wrogów przebierańców,służb czy złodziei,ale nasi Bracia Polacy, w których bije polskie serce. Polacy nie mogą być obywatelami drugiej kategorii we własnym kraju
  spychani do kolejek,na emigrację,do kanałów do służby innym.Polacy muszą odzyskać należne im miejsce we własnym domu.Tak nam dopomóż Bóg! Bardzo serdecznie wszystkich pozdrawiam i przepraszam,że nie odpowiadam indywidualnie.40i4
 • Dzisiaj jest rocznica smierci Pana Romana i właśnie narodowcy się zbierają nad grobem - na Cmentarzu Bródnowskim.
  Mam informacje, że jest Ludwik Wasiak, Zbigniew Skatulski, Jan Rudziński, Mieczysław Zieliński, Sławomir Zakrzewski, Bartlomiej Kurzeja.
 • @p.e.1984 23:59:28
  Polska niekatolicka, Polacy jako niekatolicy, tego Pan chce jako narodowiec? Proszę to napisać wprost.
 • A nie, poprawka. Bartlomiej Kurzeja wlaśnie dojeżdża do Warszawy i ma być na Mszy Świętej w katedrze na 19-tą.
  ...a po Mszy Świętej Zbigniew Skatulski będzie grał kolędy na akordeonie. Ma być pięknie, rodzinnie, odświętnie i patriotycznie.
 • Zamiast komentarza
  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=pTZy1A6gZ_0
 • stanisław
  Dziękuję za film.Pozdrawiam serdecznie.40i4

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31